Sigorta Davalarında Avukatlık Hizmeti

Bursa Sigorta AvukatıBursa’da Sigorta Davalarında Avukatlık Hizmeti

Kemal Uslu Avukatlık Bürosu, Bursa’da faaliyet göstermekte ve sigorta hukuku alanında da hizmet vermektedir. Sigorta kapsamına dahil olan alacak veya tazminat davaları, Hayat ve Mauliyet Sigortası kapsamındaki davalar, trafik kazaları sonucu talep edilen tazminatlar, yönetim kurulu üyesi sigorta sorunları, kasko, Havacılık ve Deniz Sigortası kapsamında yaşanan anlaşmazlıklar, tıbbi malpraktis (yanlış doktor müdahalesi sonucu ölüm), ferdi kazalar, mal ve diğer tazminat kaynaklı davalar gibi alanlarda geniş çaplı avukatlık hizmet ve destekleri sunulmaktadır.

Kemal Uslu Avukatlık Bürosu, edindiği bilgi ve tecrübeler sayesinde müvekkillerine en iyi şekilde sigorta hukuki danışmanlığı ve dava avukatlığı hizmeti vermektedir. Verilen profesyonel hizmetler sayesinde müvekkillerin sigorta davaları planlanmakta ve en iyi şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Bursa Sigorta AvukatıSigorta Sözleşmesinin Kapsamı

Ticaret Kanunu’nun 1402. maddesinde sigorta sözleşmesi şu şekilde geçmektedir;

“Sigorta sözleşmesi, sigortacının bir prim karşılığında, kişinin para ile ölçülebilir bir menfaatini zarara uğratan tehlikenin, rizikonun, meydana gelmesi hâlinde bunu tazmin etmeyi ya da bir veya birkaç kişinin hayat süreleri sebebiyle ya da hayatlarında gerçekleşen bazı olaylar dolayısıyla bir para ödemeyi veya diğer edimlerde bulunmayı yükümlendiği sözleşmedir.”

Bu bağlamda sigorta sözleşmesi incelendiği zaman, sigortacı bireylerin prim karşılığında para ile ölçülebilir bir menfaatinin zarara uğratan durum veya rizikonun meydana gelmesi halinde yaşanan hasarı karşılayacağına dair karşılıklı yapılan bir sözleşme olduğu görülmektedir. Bu noktada sigorta ile ilgili temel olarak 3 grup bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Sigortacı:

  Sigorta sözleşmesi ile prim karşılığı rizikoyu üstlenen ruhsatlı sigorta şirketine verilen addır.

 2. Sigortalı:

  Sigorta sözleşmesi kapsamında hayatı veyahut sağlık masrafları sigorta sayesinde güvence altına alınan kişidir.

 3. Sigorta ettiren:

  Sigorta ettiren kişi, sigortacı ve sigortalı arasında yapılan sözleşmede primi ödeyen kişidir.

Bu noktada bilinmesi gerekir ki sigortalı ve sigorta ettiren kişi aynı insan olabilir. Bunun haricinde sigorta ettiren kişi kendi dışındaki birinin menfaatini korumak için de sigorta işlemi yaptırabilmektedir. Bu halde sigorta işlemlerinden doğacak tüm borç ve prim ödemeleri sigorta ettiren kişiye ait olur. Tehlikenin gerçekleşmesi halinde ise sigortacının karşılayacağı sigorta bedelini alan veya zararı tazmin edilen kişi de sigortalı kişi olacaktır.

 

Bursa Sigorta AvukatıMecburi Sigorta ve İhtiyarı Sigorta Arasındaki Fark

Sigorta uygulamaları, genel olarak kişilerin kendi isteğine göre yaptırdıkları güvence eylemleridir. Ancak pek çok farklı ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bazı sigortaların yapılması zorunludur. Bu zorunlu sigorta uygulamaları sayesinde kamu güvenliğini korumak, bazı durumlarda üçüncü kişilerin riske girmesini engellemek gibi faydalar edinilmekte ve menfaatler korunmaktadır.

Mecburi sigorta türleri incelendiği zaman DASK (Zorunlu Deprem Sigortası), Trafik Sigortası, Zorunlu Karayolları Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası gibi sigortalar örnek verilebilir. Bu sigortalar sigorta kapsamına girenler tarafından yaptırılması zorunludur.

İhtiyarı sigorta türleri ise, herhangi bir yasa ile yaptırılması zorunlu olduğu belirtilmeyen ancak kişinin isteği doğrultusunda yapılan sigortalardır. Yani, kişi zorunlu olmadığı halde bir sigorta sözleşmesi yapıyorsa, bu durum ihtiyarı sigortanın varlığına işarettir.

 

Bursa Sigorta AvukatıSigorta Türleri

Sigortacılık Kanunu ve Ticaret Kanunu incelendiği zaman birçok sigorta türünün olduğu görülmektedir. Günümüzde sıkça tercih edilen ve bu kanunlarda belirtilen sigorta türleri;

Zarar ve Tazminat Sigortası: 

Sigorta sözleşmesi kapsamında güvence altına alınan rizikonun beraberinde getirdiği zararı tazmin edileceği belirtilmiş ise, bu sigortalar temel olarak zarar sigortası ya da tazminat sigortası olarak adlandırılmaktadır. Bu sigortalar arasında yangın sigortası, hırsızlık sigortası, hastalık sigortası, kasko, deprem sigortası gibi sigortalar bulunmaktadır.

Can Sigortası: 

İnsanın hayatı ile ilgili yapılan sigortaların geneli can sigortası kategorisi kapsamındadır. Bu sigorta türünde temin konusu insanın kendisi olduğu için parasal anlamda bir paha biçilebilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle sigortacı cana herhangi bir zarar geldiği zaman maktu tazminat ödemesi yapmaktadır. Grup Hayat Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası, Maluliyet Sigortası, Ölüm Hali Sigortası gibi sigorta türleri can sigortası kapsamındadır.

Sorumluluk Sigortası: 

Ticaret Kanunu’nun 1473 ile 1484. maddeleri arasında düzenlenen belirlenen sorumluluk sigortaları, sigortalı kişinin üçüncü kişilere zarar vermesi durumunda karşı karşıya kalacağı tazminatları karşılamaktadır. Yani, sorumluluk sigortası yaptıran kişi verdiği hasar durumlarında tazminat ödemekten kurtulmakta ve sözleşme yapılan sigorta kurumuna bu borçlar devredilmektedir. Ürün Sorumluluk Sigortası, Üçüncü Şahıs Hukuki Sorumluluk Sigortası, Mesleki Sorumluluk Sigortası, bu sigorta çeşidine örnek olarak verilebilir.

 

Bursa Sigorta Avukatı

Bursa’da Sigorta Davalarında Avukatlık Hizmeti Kapsamları

 • Trafik kazalarına ilişkin tazminat talepleri (Her türlü trafik kazalarında hem sigorta şirketinden hemde karşı taraftan alınabilecek tazminatlarla ilgili müvekkilere verilen hizmetler)
 • Yangın sigortası davaları
 • Ferdi kazalarla ilişkili davalar
 • Mal ve diğer tazminatlara ilişkin davalar
 • Kasko, Havacılık ve Deniz Sigortası uyuşmazlıkları
 • Sigorta ile ilgili alacak ve tazminat davaları
 • Hayat ve Maluliyet Sigortası davaları
 • Tıbbi malpraktis davaları

Siz de sigorta davalarınız ve işlemleriniz için Kemal Uslu Avukatlık Bürosu üzerinden kolayca hizmet alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim sayfasına giriş yaparak bizlere ulaşabilir ve hem danışmanlık hem de avukatlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Bursa’da Sigorta Davalarında Avukatlık Hizmeti

Bursa’da sigorta davalarında avukatlık hizmetleri sunan Kemal Uslu Avukatlık Büromuzun web sitesine girerek “İletişim” sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Bu sayede Sigorta Hukuku kapsamında yer alan hizmetlerden yararlanabilir, hem danışmanlık hem de avukatlık arayışınıza bir son verebilirsiniz.

Puan
Bu yazıyı puanlandırmak için tıklayın!
[Total: 53 Average: 5]

Lütfen bizimle iletişime geçin.

Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul.
Privacy Policy