Velayet Davalarında Avukatlık Hizmeti

Bursa Velayet AvukatıBursa’da Velayet Davalarında Avukatlık Hizmeti

Toplumların temelini oluşturan aile, mutluluk hedeflenerek iki kişi arasında kurulan bir birliktir. Zaman içerisinde çocuk sahibi olarak ebeveyn haline dönüşen bu kişiler arasında, çok çeşitli sebeplerle anlaşmazlıklar oluşabilir. Boşanma en az evlilik kadar geçerli toplumsal bir gerçekliktir. Çoğu durumda anne ve babanın boşanması, başta çocukların gelişimi olmak üzere, herkes için faydalı olabilir.

Boşanma sırasında ve sonrasında, evliyken çocukların velayetini eşit bir şekilde paylaşan anne ile baba, bu yeni durumda çocukların velayeti ile ilgili de anlaşmak zorundadır. Türk Medeni kanunu içerisinde bulunan ( 240.), ( 337. ), (342.), (346.) maddeler, çocukların velayetinin anne ve baba üzerinde olması konularını düzenler.

 

Bursa Velayet AvukatıBoşanmadan Sonra Velayet Kime Verilir?

Boşanma kararı alındıktan sonra, reşit olmayan tüm çocukların boşanma kararıyla birlikte velayet kararının da sonuçlandırılması gereklidir. Anlaşmalı boşanmalarda, anne ve baba velayet ile ilgili önceden anlaşarak, bu durumu mahkemeye iletirler. Bu karar hakim tarafından da onaylandığında velayet tarafların anlaştığı şekilde ortak, anne veya babadan herhangi birine verilebilir. Bu durumda velayeti almayan ebeveynin, çocuklarını belirli gün ve saatlerde görme hakkı da karar eklenir.

Ancak çekişmeli boşanma davalarında velayetin kimde kalacağına karar vermek konusunda da anlaşamayan çiftler için, velayet konusu büyük bir sorun haline dönüşebilir. Boşanma sırasında ya da boşanma sonrasında velayet davaları, mahkemelerimizde sıklıkla görülen davalar arasındadır. Bu davalara Aile Hukuku Mahkemeleriyle birlikte, bazı durumlarda Asliye Mahkemeleri bakar.

Velayet davalarında geniş karar verme yetkisi tanınmış olan hakimler, kanunlar kapsamında önceliği her zaman çocukların çıkarı ve sağlıklı gelişimine odaklarlar. Bu çerçevede her velayet davası kendi özel koşulları içerisinde incelenir ve genel kural olarak velayet anaç kişiliği dolayısıyla anne tarafına verilir. Bununla birlikte bu kural değişmez değildir. Çok çeşitli haller, çocuğun velayetinin babaya verilmesine nedendir.

 

Bursa Velayet AvukatıVelayet Nedir?

Velayet Kanunen bir kişinin reşit sayıldığı 18 yaşına kadar herkesin yaşamsal bakımı, eğitimi, barınması, sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi sırasındaki ödevlerle birlikte, mal ve can varlığını güvence altına yetkileri ifade etmek amacıyla kullanılır. Bu ödev ve yetkiler, evli olan anne ve babanın eşit bir şekilde sorumluluğundadır.

Kendisini kurumsal anlamda ifade etmeye yetkin olmayan reşit çocukların, tüm yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması sırasında velayetinin en az bir ebeveyninde olması gerekir. Boşanma halinde, evlilik sözleşmesi biten anne ve babanın, müşterek çocuklarının da velayetlerinin ya eşit bir şekilde kalmaya devam etmesi, ya da ebeveynlerinden bir tanesine geçmesi kararının alınması zorunludur.

 

Bursa Velayet AvukatıNeden Velayet Genellikle Anneye Verilir?

Toplumsal yaşam içerisinde ilk öğretmenlerimiz olan annelerimiz, yetişmemiz sırasında bakım ve gelişimimizle ilgili her konuyla ilgilenen kişilerdir. Annelerin bu toplumsal rolleri, çocukların pedagojik gelişimlerinde de etkili bir unsurdur. Babanın çocukların gelişiminde oynadıkları rolün küçümsenmesinden ziyade, çocukların yetişmeleri sırasında anneye daha fazla ihtiyaç duydukları çeşitli açılardan kanıtlanmış bir durumdur.

Bu sebepler boşanma sırasında bir kural olarak benimsenmiş olan velayetin anneye verilmesi sonucunu oluşturur. Ancak bu kati bir kural değildir. Her velayet davası kendisine özel koşullarıyla ele alınır ve hakimin kararı sonucunda velayetin kimde kalacağı kesinleşir.

Velayet kararının anne ya da babaya verilmesini etkileyen pek çok sebep bulunur. Anne veya babadan birinin ekonomik, sağlık, sosyal yaşam gibi konulardaki yetersizlikleri, alkol ve uyuşturucu kullanımına bağlı sorunlar, yüz kızartıcı suçlardan sabıkalı olmak ya da bu suçlardan yargılanmak bu etkilerden sadece bir kaçıdır.

Anne veya babanın psikolojik sorunlara sahip olması, sahibi olduğu işin insan sağlığını tehdit ediyor olması, düzenli bir gelir sahibi olmamak ve daha birçok konu çocukların velayetinin kime verileceğini etkileyen sebeplerdir. Bağlayıcı olmamakla birlikte, 8 yaşından büyük çocukların anne ya da babadan herhangi birinin yanında yaşamak isteği de, hakimin velayet kararını etkileyen bir unsurdur.

 

Bursa Velayet AvukatıHangi Yaşlarda ki Çocukların Velayeti Öncelikle Anneye Verilir?

Genel olarak 18 yaşından küçük tüm çocukların velayeti anneye verilir. Ancak özellikle 0 ile 3 yaş arasındaki çocukların annenin bakımına daha fazla ihtiyaç duyması nedeniyle, büyük bir çoğunlukla velayet hakkı kararı anne şeklinde sonuçlanır. Benzer şekilde okul çağının öncesinde olan 3 ile 6 yaş aralığındaki çocukların velayetinde de hakimler öncelikle anne tarafında karar verirler.

Çocukların 7 yaşından itibaren okula gitme döneminin başlaması, okul nedeniyle oluşacak masrafların karşılanmasının da ayrıca gerekmesi nedeniyle, hakimler çocuğun her açıdan çıkarlarını gözeterek, velayeti anne ya da babaya verebilir. 8 Yaşına ulaşmış çocukların, velayet hakkında kendi kararlarının olabileceği öngörülür ve 8 ile 12 yaş arasındaki çocukların, anne ya da babalarının yanında yaşamak konusunda ki fikirleri alınır. Çocuğun bu konudaki görüşü hakim açısından bağlayıcı olmamakla birlikte, karar üzerinde etkili olabilir.

12 yaş ve üzerindeki çocukların velayeti konusunda, anne ile baba tarafından anlaşmalı bir boşanma davasında velayet kararı üzerinde anlaşma yapılmadıysa, çocuğun bu konudaki fikrine başvurulur. Çocuğun fikirleri bu süreçte etkili olsa da, yine onun çıkarlarını en iyi şekilde gözeten hakimin kararına bağlıdır.

 

Bursa Velayet AvukatıHangi Durumlarda Velayet Babaya Verilir?

Anlaşmalı boşanmalarda, anne ve baba tarafından önceden anlaşıldığında, müşterek çocukların velayeti babaya verilebilir. Ancak anlaşma halinde bile, hakim çocuğun çıkarlarını göz önünde bulunduracak, yaşını ve annesine duyduğu ihtiyacı göz önüne alacak ve buna göre karar verecektir.

Annenin sağlık durumu, sosyal yaşantısıyla ilgili sorunlar, ekonomik ve sosyal yetersizliği, yüz kızartıcı suçlardan yargılanıyor olması ve sabıkası olması, psikolojik sorunlar yaşıyor olması ve benzeri nedenler, velayetin baba tarafına verilmesinde etkili unsurlardır.

Bazı durumlarda boşanmış anne veya babanın yeniden evlenmesi de velayet davasının yenilenmesine sebep olabilir. Çok geniş bir külliyata ve hukuksal süreçlerin farklı yaşam durumlarına göre geçirilmiş olması, velayet davalarını karmaşık süreçler haline dönüştürür. Velayet hakkı anne ve babaya eşit olarak verilmiş ve herhangi bir hukuksal bir sebep ortaya çıkmadıkça bu hak alınamaz.

 

Bursa Velayet AvukatıVelayet Davalarını Kimler Açabilir?

Evlilik birliği oluşturmuş ve müşterek çocuk sahibi olmuş anne ve babalar, boşanma halinde velayet davası açabilirler. Anne ve baba dışında herhangi bir yakın akraba velayet davası açamaz, velayet hakkı kazanamaz. Gerekli hallerde anne ve baba dışındaki yakın akrabalar veya kişiler, çocuklara vasi olabilir ve Vasilik davası açılabilir. Evlilik yapmış ve ayrılmış çiftler, sadece öz çocukları için değil, üvey çocukları içinde velayet davası açabilirler.

Velayet davaları, boşanma davalarıyla beraber sonuçlanan davalardır. Bir diğer deyişle, velayet davası sonuçlanmamışsa, boşanma kararı da alınamaz. Bunun dışında boşanmada verilen velayet kararı, Velayetin Değişimi Davası ile yeniden anne veya baba tarafından açılabilir. Bu davaların açılabilmesi için, geçerli sebeplerin olması gerekir.

 

Velayet Davalarında Avukatlık

Velayet davaları karmaşık ve her iki tarafın çocuklarının velayetini almak istediği süreçler haline gelebilir. Bu aşamada mutlaka Aile Hukuku ve velayet davaları hakkında deneyimli avukatlardan danışmanlık ve avukatlık hizmet alınması, istenen sonuca ulaşabilmek için önemlidir. Velayet davaları hakkında geniş bilgi birikimi ve deneyimi bulunan Velayet Davalarında Avukatlık hizmeti veren Kemal Uslu, bu alanda ki avukatlık ve danışmanlık ihtiyaçlarınıza en yetkin karşılığı sunabilme yeteneğine sahiptir.

Bursa’da Velayet Davalarında Avukatlık Hizmeti

Bursa’da velayet davalarında avukatlık hizmetleri sunan Kemal Uslu Avukatlık Büromuzun web sitesine girerek “İletişim” sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Bu sayede Velayet Hukuku kapsamında yer alan hizmetlerden yararlanabilir, hem danışmanlık hem de avukatlık arayışınıza bir son verebilirsiniz.

Puan
Bu yazıyı puanlandırmak için tıklayın!
[Total: 53 Average: 5]

Lütfen bizimle iletişime geçin.

Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul.
Privacy Policy